Hastaneden eve gelince hayatın gerçekleriyle karşılaşıyorsunuz. Dikişlerinizin sızısı, ne istediğini anlayamadığınız vıyak vıyak ağlayan bir bebek, ne yapmanız gerektiğini söyleyen binlerce ses.

Öncelikle derin bir nefes alın ve sakin olun. Zaman hiç geçiyormuş gibi gelecek ama geçecek. Her söylenilene, her kelimeye hatta ağızdan çıkan her harfe ağlayabilirsiniz, üzülmeyin bu sizin hakkınız. Lohusasınız. Sütünüz az gelir bebek doymayabilir. Başlarda mama verebilirsiniz, üzülmeyin daha sonra sütünüz gelmeye başladığında mamaya ihtiyaç duymayacaksınız. Diyelim ki sütünüz yetmiyor. Önemli değil, mama ile beslenen çocuklar da gayet sağlıklı büyüyebiliyor.

Sütünüzü arttırmak için öncelikle bol bol su içmelisiniz. Günde 3 litre su içmeyi hedefleyin. Bende sütü arttıran birkaç şey belirledim. Özellikle çeşitli eczanelerde satılan rezene çaylarından veya aktarlardaki rezene tohumlarından mutlaka alın. Günde 2-3 kez demleyip için. Ayrıca kuzu pirzola, bulgurlu yiyecekler, sütlü tatlılardan bol bol tüketin.

Emzirmeye çalışırken göğüsleriniz yara olabilir. Emzirmek gerçekten işkence olabilir. Ben bebeğim uyanacak da tekrar emecek diye ağlıyordum. Sürülen merhemler pomatlar tam bir fiyasko. Sadece güzelce yıkayın ve açık bırakın temiz hava ona iyi gelecek. Geceleri gündüzleri hava almasını sağlayın. Her yolu her kremi denemiş olmama rağmen tek iyi gelen yöntem bu oldu. 

Bir anda hayatınız değişti yanınızda anneniz, kayınvalideniz kalıyorsa gündüzleri bebeğiniz uyurken yürüyüşe çıkın, yarım saat temiz hava alın. Kendinizi toparlayın.

Söylenen her şeye alınabilirsiniz. Duymazlıktan gelmeyi deneyin.

Ve tabii ki yaklaşık 13-15. günlerde başlayan bebeğin gaz sancıları. Maalesef o gaz ilaçlarından deneye deneye iyi geleni bulmalısınız. Saatini kaçırmadan, iyi gelen gaz ilacını kullanmaktan çekinmeyin. İlaç vermemek uğruna o işkenceyi bebeğinize çektirmeyin. Ben 3. denemede iyi gelen ilacı buldum ve yaklaşık 2 ay, günde 4 defa, 2. aydan sonra sadece geceleri kullanarak 3. ayda gaz sancılarını tamamen atlattım. 

Bu zor dönemde en çok annenize ve eşinize iş düşüyor. Sizi biraz alttan almaları, sizi biraz güçlendirmeleri, sizi biraz yüreklendirmeleri gerekiyor. Size bu yeni hayatın zorluklarının üstesinden gelebildiğinizi hissettirdikleri an gerçekten zor olan zamanı atlatmış oluyorsunuz. Ve biraz zaman geçtiğinde sizin varlığınızla yaşayan o minik elli, minik ayaklı varlığın yokluğunda nasıl yaşadığınıza inanamayacaksınız.