Ağustos 2017

Işıl 30 aylık

Evet şaşkın, kolay mı 31 aydır poponu sıcacık tutan bezin bir anda çıkarılması...Tuvalet eğitiminden hiç korkmuyordum. Korkulu rüyam memeden kesmekti, onu 6 ay önce kolaylıkla bitirince dedim ki bu iş sandığın gibi olmadı, tuvaleti zaten halledersin. Hiç öyle değilmiş. 1 haftadır yaptığım yakın takip nedeni ile göz koordinasyonunda azalma ve oturamamaktan kaynaklanan varis başlangıcı haricinde iyiyim. O benim peşimden ayrılmazken, artık ben onun önünde arkasında gezer oldum. Çünkü bazen arkamı dönmemle yere bırakması bir oldu. 10 dakikada 4 çamaşır değiştirdiğim mi, yerdeki kakalara basmamak icin sek sek oynamamız mı, çamaşırlar yetmedi avm lere koşuşumuz mu desem....rezillikte son perde. Çişimiz tuvalete şarkısı eşliğinde başlayan tuvalet yürüyüşleri, bezleri attık külotlar giydik seanslarıyla devam etti. Dün yaklaşık 4 saat dışarıdaydık ve bir kaza olmadı ya bu bana yetti. Zamanla hepsi hallolacak.  Ama ben şunu anladım ki, çocuk hazır olsun değil, sen hazır olacaksın sevgili anne! Empati, sabır, sakinlik, sükunet, güçlü bir sinir sistemi ve sağlam dişler olacak ki, bol sıkacaksın.Ufak kazalar olabiliyor tabii ki, üç günde mucizelere de inanmamak lazım. Ve asla büyük konuşmayın!  Neyse biz sanırım hallettik bu işi de..zor zamanlar bitti diyorum ve ''dur daha işin yeni başladı büyüdükçe zorlaşacak'' yorumlarına kapatıyorum fotoğrafı.. Neyse işin güzel tarafına gelelim; dışarıda çişin var mı kızım diye gururla soran bir anne ...anneeeee çişim geldi deyince oy oy hadi gidelim koşmaları ve elveda çıtçıtlı badiler, pişik kremleri, bezler, alt açmalar; selam rengarenk çamaşırlar, özgür popo ve büyüyen kızım...

Kasım 2017

Işıl 33 aylık

Tuvalet eğitimi sürecinde başınıza gelebilecek en zor şey kaka fobisidir. Yani şu demek oluyor; kakayı yapmama, yapmak istememe bu nedenle de tutma, gerekirse eliyle tutma ve ‘’gelme kaka seni istemiyorum’’cümlesi! Ve biz de tam 80 gün bununla savaştık.

Paylaşmak istedim; çünkü henüz tuvalet eğitimine başlamamış arkadaşlar her şeye hazırlıklı olsunlar çünkü bu gerçekten çok önemli!

Neler yaşadık....şuruplar, kremler, sıcak suya oturmalar… ne gerekiyorsa yaparsınız ama kesinlikle kaka yapmak istemez.Poposundan çıkmak isteyen ama kendisinin izin vermediği kaka ile ne kadar çok göz göze geldik anlatamam:) Ne diller döktük,ne oyunlar çevirdik, el salladık, hoşgeldin dedik, iletişim kurduk, resmen arkadaş olduk ama işe yaramadı🤷🏼‍♀️Her kakası geldiğinde, “kaka yapmak istemiyorum” diye evin içinde ağlayarak koşuyordu.

İnatlaşma ve red zaten tavan bu dönemde. Hiçbir açıklamamı kabul etmiyordu. En kötüsü de  hiçbirşey yapamıyorsunuz.

İçilen kompostolar, sürülen kremler, yenilen kayısılar, üzümler sonuç vermeyince daha doğrusu olay kabızlık değil de, fobiye dönüşünce çocuk doktorumuz ile görüştük

İnatlaşma döneminde olduğundan size direnç gösteriyor, bekleyeceksiniz,1 sene dahi sürebilir dedi ve kaka yaptığında ödül verebilirsiniz duvara sticker yapıştırmasına izin vermek gibi mesela. Tamam dedik aldık bi poşet sticker geldik eve. Sonra şunu öğrendim ki, çocuklar arkalarını göremediği için, kaka onlarda bilinmezlik, korku ve endişe yaratıyormuş. Ve maalesef bize basit gelen şeyler, onlar icin böylesine ürkütücü olabiliyor. Peki nasıl mı çözüldü? Şunu farkettik ki;tuvallete yalnız kalmak istiyor.siz cıkın ben size haber veririm dedi  üstüne bir de ishal oldu ve ben sevindim, bu hâle geliyorsunuz maalesef...Yaklaşık 2 haftadır ‘’anneeeeee bittiiii’’cümlesi evlere şenlik...inşallah çözüldü gibi (hala kesin konuşmak istemıyorum:)

Sonuç olarak; 2 yaş dönemi ile kendini gösteren“ben”, “ben kendim karar verebilirim’’gibi terrible two kafası var ya, işte o kafaya büyük sabır ve saygı göstermeniz lazım. Hani bir söz var ya ‘’yaşamadan anlaşılmaz’’diye.Tam olarak bu!