Bu yazım tavsiye veya uzman yazısı değildir. Sadece bir annenin, yaşı 3’e yaklaşan oğluna bezi bıraktırma hikayesidir. :)  Yazının başlığını bilen bilir Kukuli adlı çizgi filme ait tuvalet şarkısı evde arka planda sürekli bu şarkı döndü yaklaşık 1 ay (subliminal mesaj önemli :))

Altay bezi tam 30 aylık bıraktı. 29 aylıkken tuvalet için aparat aldık ve bunu çok da abartılı olmayan bir şekilde kutladık. Evde artık Altay’ın da bir tuvaleti vardı ve istediği zaman o tuvaleti kullanabilirdi. Bizim sevincimizi görünce sevinir gibi yaptı sağolsun bozmadı bizi ama çok da anlam veremedi. Tuvalete takılışını da izledi. Dilediği zaman kullanabileceğini söyledik. 15 gün gitti geldi inceledi ama oturmadı. Bir hikaye uydurdum ve sürekli anlattım. Kakalar ve çişler tuvalete yaptığımız zaman sifonu çekince denize gidiyormuş ve hepsi orada buluşuyormuş. Altay bebek kakaları yapıyormuş, ben anne kakaları. İkimizde tuvalete yaparsak onları denize gönderip buluşturabilirmişiz. Altay beze yapınca ayrı kalıyorlarmış ve üzülüyorlarmış. Onları mutlu etmek için yardım etmeliymişiz. (hala tuvalete yaptığında arkadaşlarının annelerinin yanına gönderelim onları diyor :))

Banyoya girerken ‘eğer çişin varsa tuvalete yapabilirsin çünkü banyo yaparken bezin altında yok.’ Diye her banyoya girişinde tekrarladım. 3 hafta sonra bir ışık aldım bir sıcaklık vardı tuvalet ile arasında bu sefer bir tık daha ısrarcı oldum. Asla düşmeyeceğini, çok rahat olduğunu, isterse deneyebileceğini anlatarak (bu kısım 20 dakika sürmüş olabilir) oturttum. Biraz tedirgin oldu ama sıkıntı çıkarmadı. Makyaj malzemelerimi verdim bana makyaj yaptı ve bana yaptığı makyajla eğlenirken boşta bulunup çişini saldı (burası da 45 dakika sürdü) şaşırdı ama hoşuna gitti. Banyodan çıktıktan sonra bağlamadım bezini. 2 kere altına kaçırdı aynı gün içinde. Yarım saatte bir tuvalete götürerek olabilecek kazaları en aza indirmeye çalıştım. Gece de uyuturken altında bez olmadığını, bu yüzden çişi gelirse beni uyandırmasını söyledim. Ama o uyuduktan sonra bezini bağladım. Sabaha kadar da uyandırmadım. Sabah uyandığında bezi tertemizdi ve bana seslendi tuvalete gitmek için. Birkaç gece daha aynı şekilde yaptım ama sabahları kuru kalkınca bezi bağlamayı bıraktım ve hala geceleri tuvalete kaldırmıyorum.  Gündüz 3-4 gün çişini kaçırmaya devam etti ve 2 kere altına kakasını yaptı. Ama bu durumlardan kendi de rahatsız olduğu için tuvaletini gelmeden haber vermeye başladı.

Toplamda gece ve gündüz bezi bırakması 5 gün sürdü.  Kasım ayında bıraktı, halı koltuk falan toplamadık gerek de olmadı.

En korktuğum şey tuvaletti ama bizim evde en zoru emzik ve matara bırakma oldu. Tuvalet için en doğru zamanı anne ve çocuk bilir. Ama çok geç kalmak da çok erken başlamak da işleri zorlaştırıyor. Doğru zamanı kaçırmamak lazım diye düşünüyorum ve bol şans diliyorum eminim korktuğunuz gibi olmayacak.

Sevgilerle,

Kakalara konuşan anne :)

@drama.annesi