Yeni nesil çocukları anlatmaya gerek yok, çocuğu olan da olmayan da anlayabiliyor nasıl bir nesil yetiştiğini. Hani şu ‘şimdiki çocuklar fena, annelerinin karnında zekâ küpü doğuyorlar’ dediğimiz nesil. Hızlarına yetişmek imkânsız değil ama emek istiyor :). Eskidenmiş o ‘çocuktur öyle böyle büyürler’ .

Çocukların hızına yetişmek için biz ebeveynler de durumu bazen abartıyoruz. Bize bu durumdan dolayı helikopter diyorlar haberiniz var mı :) ?  Parçalıyoruz kendimizi mutlu olsunlar diye…

Durun durun!  İlk önce çuvaldızı kendime batırayım.

Göktuş'a 6 aylıkken oyun masası almıştım canı sıkılmasın diye:). Şimdi yazarken gülüyorum halime. 6 aylık çocuğun canı sıkılma ihtimali… Aklımca çocuğum mutlu olacak! Ardı arkası kesilmedi oyuncak alımlarının, amacımız Göktuğ’u mutlu etmekti, anlık oldu. Sonucun doyumsuzluğa doğru gitmeye başladığını anlayınca frene bastım. Geç değil ama zor oldu. Aldıklarınla mutlu olmayan, henüz yeni alınan bir talebi elindeyken, güzel ya da çirkin farklı şeylere koşan bir çocuk düşünün.

Önlemini almak biraz sancılı oldu. Çok istediği şeyler genelde çok gerekli olmayan şeyler olduğu için, ilk önce o anda alamayacağımı anlattım ve tabii ki alışkın olmadığı için ortalık yıkıldı, mağaza ağlama sesiyle inledi. Sakin bir şekilde susmasını bekledim. Bu sırada insanın sinir kat sayısı tavana vuruyor. Herkes size bakıyor, çocuk ağlıyor, kendini yerlere attığını da bilirim… Yorum yapan bir yakınım olursa da bir kulağımdan giriyor, diğer kulağımdan çıkıyor. Hatalı olan benim ve kendi hatamı yine ben düzelteceğim. Göktuğ’a küçükken çıldırmış gibi oyuncak alırken kendi egolarımı tatmin etmişim. Şimdi normale döndürdük hayatımızı. Oyuncaklar dolapta, biz yastıklarla, tabaklarla falan oynuyoruz.

Şu saydıklarımdan bir tanesini yapmıyorum diyenin önünde saygıyla eğiliyorum. Ben yapıyordum bıraktım bunları:) .

-          Çocuk ayakkabısını bağlayacak, koşarak ayağına yapışan bir anne.

-          Çocuk ceketini giyecek, giydirip, önünü kapatan bir baba.

-          Çocuk merdivenden inecek yaşta ama yorulmamalı, hoop kucağa.

-          Çocuk tuvalete girecek yaşta tek başına ama biz lambayı açıp, kapağı kaldırıp, oturtup, silip, yıkayıp, toplayıp çıkarmazsak anne olmuyoruz.

-          Düşmesin diye yollarına halı olacağız neredeyse.


Dedim ya ben tehlikenin farkına vardığımda bastım frene. Evde temizlik yaparken onu getir, bunu götür diye ricalarda bulunuyorum, sorumluluk aldığı için çok da mutlu oluyor. Kreşte tuvalete gidip, ellerini yıkayıp çıkabilen bir çocukken ben evde tuvalete sokup, ellerini yıkıyordum. Bir gün aramızda geçen diyalaog:

-          Anne tuvaletim geldi.

-          Tamam gir  o zaman.

-          Ama kendim yapabilir miyim?

-          Tabii ki yapabilirsin.

-          Emin misin anne?  ( Göktuğ'un iç sesi, bana sesleniyor: Anne ben okulda kendi başıma hareket edebiliyorum ama sen evde edemeyeceğimi düşünüyorsun. Kendinden emin misin, bana güvenebiliyor musun artık? )

-          Evet Göktuğ, çok eminim başarabilirsin.

-          Peki lambayı nasıl açacağım?

-          Bir düşün bakalım.


Göktuğ tabureyi aldı, lambanın altına koydu, çıkıp açtı, geri indi, tabureyi lavabonun önüne koydu, tuvalete girdi, sifonu çekip, ellerini yıkamaya tabureye çıktı, sonra inip tabureyi tekrar lambanın altına koydu ve kapattı. Evdeki yürüyüşü değişti çocuğun:). Daha önce izin verilmeyen bir şeyi tek başına yapmanın mutluluğu, annenin güvenini alması, özgüvenini şaha kaldırdı.

Çocuğa faydalı olacağım derken, ileride özgürce düşünüp, kendi başına hareket edemeyen, ufak bir sekmede toplamak için destek bekleyecek bir birey yetiştirmektense, sınırları koymak gerekiyor.

Şimdikiler folik asit çocuğu, zeki çocuklar. Siz leb demeden leblebinin üretim fabrikasını kurarlar.

Yeni trende kapılıp, oğullarımızı kral, kızlarımızı prenses taçlarıyla süslediğimiz gün uçmaya başladık biz.

Helikopterden inip, yürüyüşe geçme zamanı bence:). Ben kurtuldum, darısı başınıza.

Sevgiyle kalın.

http://birannebirkadin.blogspot.com.tr/