1. Dönence

Genellikle dönence bir bebeğin ilk oyuncağı oluyor. Ama ben doğumdan önce hangisini alacağıma karar veremeyip, doğumdan sonra da bir türlü vakit bulamayınca Aksel'in dönenceyle tanışması 3.ayında oldu :) Siz benim kadar geç kalmayın çünkü dönencelerin üzerinde 5.aydan sonra kullanılmaması gerektiğiyle ilgili uyarı yazısı var. Aksel'in dönenceyle tanışması 3. ayda olunca, artık algıları, tepkileri daha gelişmişti ve dönenceyi ilk gördüğünde gözlerindeki şaşkınlıkla karışık mutluluğu hiç unutmayacağım :) Dönence seçenekleri öyle fazla ki insan hangisini alacağını şaşırıyor gerçekten. Yalnızca 5 ay kullanılacak bir oyuncak olduğunu düşündüğünüzde (gerçi söz konusu bebekler olunca 5 ay kimi zaman uzun bir süre bile kabul edilebilir :) ) bence çok pahalı ve çok özellikli bir model satın almanıza gerek yok. Ancak eğer dönen üst kısmı ve müzik çalan alt kısmı birbirinden ayrılabilen modelde bir dönence tercih ederseniz, 5 aydan sonraüst kısmını çıkarıp alt taraftaki müzikli kısmını kullanmaya devam edebilirsiniz.

2. Resimli Kitaplar

Aksel'e içinde farklı renk ve dokular olan ilk bebek kitaplarından aldığımda sanıyordum ki kucağıma oturacak beraber kitaplara dokunacağız sayfaları çevireceğiz falan :) Durum Aksel'in kitabı ağzına sokmaya çalışıp, sokamayınca sinirlenmesi şeklinde gelişti ilk başta :) Ancak birkaç denemeden sonra sayfaları birlikte çevirebilip, kitabın içindeki renkleri ve farklı dokuları incelemeyi başardık. Bebeğiniz anlamıyor diye düşünmeyin. Bence 3 aylık bir bebekken eline kitap almaya, kitabın kokusunu, şeklini öğrenmeye başlayan bir bebeğin, ilerde kitap okuma alışkanlığı kazanması daha kolay olacaktır. Ben her gün eline mutlaka bir kitap vermeye çalışıyorum. Bazen fırlatıp yere atıyor, bazen kenarını kemiriyor, bazen biraz uğraşıp bir sayfasını çeviriyor, bazen açıp içine hayretle bakıyor. Ama yılmadan deniyorum, istiyorum ki bu güzel alışkanlığı daha minicikken kazansın :)

3. Uyku Arkadaşı 

3.ay kontrolünde doktorumuz bu ay artık örtülere tutup yüzüne sürerek uyumaya başlayacak dediğinde ilk başta ne demek istediğini anlamadım. Sonra Aksel'i gözlemledikçe fark ettim ki, gerçekten de üstüne örttüğüm örtüye, örtüyü bulamamışsa üstündeki tuluma ya da emzik zincirinin üstündeki peluşa ama mutlaka birşeylere tutunarak uyumaya başladı. O zaman anladım uyku arkadaşlarının altından sallanan örtünün aslında ne işe yaradığını :) Ve böylelikle Aksel ilk uyku arkadaşıyla tanışmış oldu. Uyku arkadaşını yalnızca uyku saatlerinde veriyorum. Böylelikle onu gördüğünde uyku çağrışımı yapmasını istiyorum.