Selam sevgili anneler,

Bu aralar büyük korkular yaşamaya başladım, güven sıkıntısı çekiyor ve tedirgin oluyorum.

Üç kız annesi olduğumu daha önce söylemiştim sanırım. Ortanca ve küçük kızım geçtiğimiz haftalarda okuldan kaçıp gezmişler ve benim sonradan haberim oldu. Duyduğumda şok oldum aslında, abartılacak bir şey yok bir çoğumuz yaptık belkide; fakat anne olunca farklı oluyormuş bunu anladım. Ya başlarına bir şey gelse, ben onları okulda biliyorum ve benim kızlarım yapmaz düşüncesinin verdiği rahatlıkla böyle şeyleri hiç dert etmiyodum ama yapıyorlarmış. 

Size tavsiyem, "benim çocuğum yapmaz" demeyin,  o kadar çok emindim ki hala etkisindeyim ya tekrar olursa, bunun tekrarının olmaması için ne yapmam gerekiyor, onlara yaptıklarının yanlış olduğunu hangi kelimelerle anlatabilirim. Ya ters etki yapar ve daha kötü olursa, işte bu yüzden tedirginim.

Annem hep bana derdi: "Kızım, büyüdükçe dertleri de büyür" diye. Bende hep istekleri fazlalaşır, masraflar çoğalır, bu tarz şeyler geliyordu aklıma ama değilmiş, annemi şimdi anlıyorum. Annem tam da bundan bahsediyormuş. Fakat sadece annemi anlamış olmak yetmiyor, asıl mesele onları anlamak. Çok dikkatli davranmalıyım ki hata yaptıklarında bugün olduğu gibi haberim olsun, koşarak bana gelsinler, "annecim "deyip bana sarılsınlar ve fikrimi sorsunlar.

Elimden gelen her şeyi yaparım yeterki çocuklarım benden uzaklaşmasınlar. Bu konuda destek almaya açığım, fikirleriniz ve önerileriniz benim için önemli!