Uyku nesnesi kısaca çocuğun uykuya dalmasını kolaylaştıran uyku arkadaşıdır. Çocuklar bu nesnelere sarılarak, tutarak, koklayarak uyumayı tercih eder. Uyku arkadaşı bir nevi çocukların güven duyduğu anları rahatlatan ve uykuya rahat şekilde geçişini kolaylaştıran objelerdir. Çocuğunuzu 4.aydan itibaren bir uyku arkadaşı ile tanıştırabilirsiniz.

Uyku arkadaşını benimsemesi 6. aydan itibaren gözlemlenir. Uyku nesneleri çocuğun eliyle tutup kavrayacağı ebatta ve yumuşak olmalıdır. Tehlike yaratacak parçalarının olmaması gerekiyor(sivri uclar uzun bez kollar bacaklar) gibi..

Uygun olduğunu düşündüğünüz uyku arkadaşını çocuğunuz 4-6 aylarındayken yatağına koyun. Çocuğunuz bu nesneyi yatak harici bir yerde görmemeli gün içinde oynamamalıdır. Uyku zamanlarında çocuğunuzu yatağına yatırırken eline verin yüzüne tenine değdirin. Uyandığı zaman alın. Bu şekilde uyku ile bu objeyi bağdaştıracak ve uykuya gecişi kolay olacaktır. Zamanla bir uyku nesnesi daha edinin ve dönüşümlü kullanın. Birine bir şey olması halinde yedekte olan da aynı işlevi görebilsin.

Şuan Lena 4 aylık, uyku arkadaşı ile tanıştırmaya başladım. Uyurken bir şey tutup kendini güvende hissetmek istiyordu, bu şimdiye kadar ben oldum. Yavaş yavaş bir uyku arkadaşı bu görevi devr alıyor.

Burcu Kaya

Çocuk Gelişimi Uzm.