Aksel 9,5 aylık oldu. Hayatımı tarifi imkansız güzelliklerle, mutlulukla, neşeyle dolduran ama beni hayatım boyunca en çok yoran 9,5 ay. Ek gıdaya başladık ama Aksel hala gece de gündüz de emiyor, emdiği için de geceleri şanslıysam 2 kez, şanssızsam 8-9 keze kadar uyanıyor (bir de diş sıkıntımız ekleniyor tabii).

Aksel biberonu reddeden bebeklerden. Dolayısla şöyle bir gece sağıp sütümü, babasına bırakayım vurup kafayı yatayım diyemiyorum. 9,5 aydır kesintisiz 4 saatten fazla uyumadım hiç.

Aksel doğmadan önce 8 saatten az uyusam gün boyu yorgun gezen ben, 4-5 saatlik uykuyla güne devam ediyor, eskiden koşturduğumdan çok daha fazla koşturuyorum. İnsan vücudu herşeye adapte oluyormuş gerçekten. Gece yarısında Aksel'in ağlamasına ya da saçımı çekmesine "yine mi?" diye uyanıyorum, sonra yüzünü görünce bütün yorgunluğum bir anda gidiveriyor.

Çocuğunuza uyku eğitimi verebildiyseniz, ya da kendiliğinden kesintisiz uyuyan bir bebeğiniz varsa şanslısınız. Ama ben ağlatarak herhangi bir eğitim veremiyorum, kendiliğinden de kesintisiz uyumuyor maalesef (gece emziriyor olmamın da etkisi var elbette). Aksel yanımızda yatıyor hala. Ben de babası da öyle mutluyuz, onun sıcağını hiçbir şeye değişmeyiz ikimiz de.

Aslında bu yazıyla anlatmak istediğim, bu uykusuz geceler annelik macerasında bir anneye fiziken ve ruhen ne kadar güçlü olduğunu ve neler yapabileceğini gösteren en önemli şeylerden biri bence. Ve orda bir yerlerde uykusuzluktan gözleri kıpkırmızı olmuş bir başka anne geceyarısı bebeğini uyutmaya çalışıyorken yalnız olmadığını, başka bir evde, başka bir annenin de aynı durumda olduğunu bilmek insana güç veriyor.

Uykusuz gecelerinizden birinde bu yazıma denk gelirseniz eğer, bilin ki yalnız değilsiniz. Bir başka evde, bir başka anne daha uyanık. Bebeğini emziriyor, sallıyor, pışpışlıyor ya da bebeğini bir şekilde uyutmaya çalışıyor. Her birimiz aynı yollardan geçiyoruz ve anne olarak çok daha fazlasıyla baş edebilecek güce sahibiz.

Şimdi hepimiz için dileğim, iyi uykular :) Tatlı rüyalar!

NOT: Yazım gözünüzü korkutmasın (özellikle yeni annelerin veya anne adaylarının). Aksel biraz enteresan bir bebek :) Genelde bebekler 9,5 aylık olduklarında geceleri kesintisiz uyuyorlar :)