Hayatımızda yaptığımız her şey birer aktivitedir. Zamanı tutamıyoruz ve her anımızı olabildiğince keyifle ve çocuklarımızla eğlenerek yaşamalıyız.Çünkü hayat akıp gidiyor özelliklede yoğun çalışan ebeveynlersek. Anı yaşamalıyız! Yapılması gerekenleri fırsata çevirerek en basit ve olağan işleri bile keyfe dönüştürebiliriz. Amaç anımızın tadını çıkarıp yaşadıklarımızı eğlenceye ve bir aile etkinliğine çevirmek!

Bir anlamda evde workshop yapmak.

Hayat çok kıymetli ve bir o kadar da kısa… Hızına ise yetişmemiz mümkün değil. İçinde bulunduğumuz her durumu fırsata çevirerek çocuğumuzla kaliteli zaman geçirmek aile bağlarının kuvvetlenmesi, çocuğumuzun zeka ve dil gelişiminin desteklenip gelişmesi açısından da çok önemlidir.  

Birlikte pasta / kurabiye yapmak, bezelye ayıklamak, pizza yapmak, fındık kırmak, mısır patlatmak…

Bunların hepsi günlük ve basit mutfak işleri baktığımızda. Ama bunu bir fırsat olarak değerlendirip keyfe ve aile etkinliğine dönüştürebiliriz.                                                                   

Bir saatlik workshop etkinliklerine katıldığınızı düşünerek adım adım tüm aşamaların tadını çıkarın. Kaliteli zaman geçirin…

Çocuğunuzun bir mısırın patlayışını neşeyle izlemesine şahit olun.

Bezelyeyi ayıklarken kendini nasıl önemli hissettiğini gözlemleyin.

Kurabiyeye sizinle birlikte şekil verdiğinde yanınızda ne kadar mutlu olduğunu hissedin!

İşin tüm esprisi hayattan birlikte zevk almak.

Böylelikle ailenin tüm fertleri işin içine dahil oluyor, ortaya keyifli bir ürün çıkıyor ve çocuk ailesi ile kaliteli zaman geçiyor ki bu en önemlisi!!

PEKİ NASIL FAYDALAR ELDE EDİYORUZ?

Çocuk sorumluluk alıyor, sorumluluk aldığı için özgüveni ve karakteri gelişiyor, dahil oluyor ve yardım ettiği için kendini önemli hissediyor. Yardımlaşmanın önemini, aile işbirliğini, aileye destek olma bilincini de aşılamış oluyoruz.

Bunun yanında yaptığımız etkinliğe bağlı olarak çocuğun ince motor becerileri, el kasları, el göz koordinasyonu gelişiyor ve yaparak, yaşayarak, dokunarak ve hissederek çevresini algılıyor ve tanıyor.

Ben tüm bu etkinlikleri İngilizce olarakta uyguluyorum. Ve bunları sizlere örnek oluşturması için @oyunlarla_ingilizce instagram hesabımdan gerekli sözcük ve yapıların açıklamalarıyla birlikte paylaşıyorum. 

Fırsat etkinliğinin yanında fırsat öğretimini de uyguluyorum. Yabancı dili doğal ortamında yaparak ve yaşayarak en etkili şekilde öğrenmiş oluyor.

Yabancı dil eğitimi ne kadar gerçek olursa öğrenim okadar kalıcı olur. Ek olarak çocuklar keyifli bir etkinliğin içinde yabancı dili gördüğünde dile karşı daha sempatik ve pozitif bir yaklaşım oluşuyor. İleriki yıllar için yaşayabileceği tepki, korku veya önyargı ortadan kalkmış oluyor.                             

‘’İngilizce eğlenceli bir aktivite’’ algısını yaratıyoruz…

İngilizceyi dahil etmeseniz bile bahsettiğim etkinlikler ile hayata, sevgiye ve paylaşmaya dair çok şey öğreniyorlar!  Fırsatları yaratmak size ve çocuğunuzun ilgi, alaka ve isteklerine kalmış.

Yeterki çocuğunuza uygun olanı bulun ve uygulayın.