Yaz Geliyorrrr…

Bu cümle bile içimizi ısıtmaya yetti bile, hatta o kadar çok ısıttı ki hissettiğimiz o kavurucu sıcaklık, bir kış boyu kalın kıyafetlerin arasına sakladığımız göbekleri içeri çekmeye bile yetti. Kış boyu bol bol yedik içtik evet ama gezmedik (!),  sıcacık evlerimizde kalın kıyafetlerimizin arasında sakladık kalori hazinesi eserlerimizi.

Şimdi ise her zaman bedenimizle gurur duymak istediğimiz o mübarek diyet aylarına geldik..

Aslında hayatımızın her döneminde iyi bakmakla yükümlü olduğumuz bir bedene sahibiz. O bedeni de, maalesefki teşhir edeceğimiz zamanlarda anımsıyoruz. Böyle olunca da amacımız sağlıklı olmak ya da bedenimize iyi bakmaktan çıkıyor ve en hızlı (en yanlış!) yöntemleri arıyoruz. Bütün bunları engellemek ve bedenimize hayat boyu iyi bakabilmek için önce sakin kalmayı, sonra da kalıcı sağlıklı beslenme davranışını benimsemek gerekiyor. Evet, yaz boyu sahillerde salına salına boy gösterelim ama herkesin uygulamaya çalışırken sağlığından olduğu o açlık diyetlerinden bir vazgeçelim.

O yüzden bu yaz sahillerde emziren annemiz de, hamile annemiz de hatta tüm annelerimiz ve anne adaylarımız, kısacası tüm kadınlarımız salına salına gezsinler ve yaz bitince de bu yazıyı unutmasınlar diye hayatında mutlaka yer etmesi gereken 5 diyet tarifi hazırladım. Yaz bitince de bedenime böyle iyi bakacağım diye söz veren herkes aşağıda ki tarifleri uygulayabilir, ben söz veremem diyenler ise yazıyı baştan alabilir ;)

1. Pembe Mucize: 1 su bardağı kefir, 1 çay bardağı böğürtlen, 2 yemek kaşığı keten tohumu. Hepsini blendırdan bızzzttttt geçir ve günün enerji dolu fit kahvaltısı hazır .

2. Yeşilin Gücü: 1 yeşil elma, 1 salatalık, 1 kase ıspanak, 1 kivi, yarım limon suyu, 1 çay bardağı portakal suyu.. hepsini blendırdan bızttttt geçir ve bence bu harika karışımı denemek eşinin de hakkı, olmaz dersen çevrendeki en şanslı kişiyle paylaş.

3. Renk Cümbüşü: 1 (kırmızı-sarı-yeşil biber), yarım domates, biraz dereotu biraz da maydanoz, üzerine de 10 adet mozarella topları. Hepsini karıştırdıktan sonra annelerin göz kararı kadar zeytinyağını eklemeyi unutma.

4. Mineral zenginliği: 2 salatalık+ bir kase yoğurt + 1 maden suyu + 5-6 dal nane + fesleğen ve 1 avuç dereotu ile blenderize edip susadıkça şekerli içeceklerin yerine en sağlıklı tarifin hazır.

5. Tatlı Kaçamak: 1 kase suyu alınmış yoğurt, 1 su bardağı çilek, 1 adet Medine hurması (geceden ıslatılmış yumuşamış), 1 yemek kaşığı ceviz içi hepsini karıştır ve dondur yaz boyu ailecek en masum kaçamağı siz yapın.