Yeni doğan bebeklerin yarısından fazlasında gözlerde ve ciltte sararma şeklinde ortaya çıkan sarılık görülür. Bu belirtiler  genelde doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkar ve 5-7 gün içinde zirve yapar. Sarılık birkaç hafta sürebilir.

Bebeklerde sarılık, alyuvarların parçalanmasıyla meydana gelen bilirubinin karaciğerin parçalayabileceğinden daha hızlı birikip, vücuttan atılamaması durumunda ortaya çıkar. Sarılık genellikle kendiliğinden geçer ve bebeğinize herhangi bir rahatsızlık vermez.

Yeni doğan bebeklerin çoğuna, gerek fiziksel muayeneyle, gerekse de labaratuar testleriyle, sarılık taraması yapılır. Hafif sarılık vakaları tedavi gerektirmez. Ağır vakalarda bebeklerin daha uzun süre hastanede kalması gerekebilir. .
 Bebek sarılığı birkaç şekilde tedavi edilebilir;

  • Bebeği daha sık beslemeniz istenebilir. Böylece bağırsaklar yoluyla atılan bilirubin miktarı artmış olur.

  • Doktor bebeğini özel bir ışık  altına koyar. Fototerapi adı verilen bu tedavi yaygın olarak kullanılır. Özel bir lamba vücudun fazla bilirubini atmasına yardımcı olur.

  • Ender olarak uygulansa da, bilirubin seviyesi aşırı yükseldiği zaman, bebeğe damardan ilaç vermek ya da kan değişimi yapmak gerekebilir.