İnsanın sağlıklı olarak büyüme ve gelişmesini tamamlaması yanında, üretken olarak uzun süre yaşaması için de gerekli olan besin öğelerini almasına BESLENME diyoruz.

Daha geniş bir anlatımla beslenme, besinlerin yeterli miktar ve çeşitte yenmesi, sindirilmesi, bağırsaklarda emilimi, dolaşım ile dokulara taşınması, hücreler tarafından gereksinime göre kullanılması ve artıkların atılması gibi çeşitli işlevlerin tümünü içerir.

Yenilen bitki ve hayvan dokularına ise BESİN adını vermekteyiz. Besinler ise, su ile organik ve inorganik öğelerden oluşmuştur ki, bunlara da BESİN ÖĞELERİ denir.

Normal yaşamımızı sürdürmek için 40’a yakın türde besin öğesine ihtiyacımız vardır. Bu öğeleri ise günlük olarak belirli oran ve miktarda almamız gerekmektedir. Bunların az ya da gereğinden çok alınması, çocuklarda büyüme ve gelişmeyi etkiler. Özellikle büyüme ve gelişmeleri en hızlı devrede olan çocukların sağlığı bozulabilir.

Yeterli ve dengeli beslenme nasıl olur? 

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve normal işlevlerini yapması için, gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması durumu, YETERLİ VE DENGELİ BESLENME olarak nitelenir.

Bu denge sağlanmaz ise YETERSİZ BESLENME, DENGESİZ BESLENME ya da AŞIRI BESLENME durumu ortaya çıkar.

Vücudumuz besin öğelerini değişik şekillerde ve çeşitli bölgelerde depolayarak, eksikliğinde kullanarak uzun süreli olmayan dengesizlikleri düzene koyabilir. Fakat beslenme yetersizliği uzun süre, hele altı aydan fazla devam ederse, çocuklarımız bundan kaçınılmaz olarak etkilenir.

Vücudumuzun gereksinimi olan besin öğeleri, -kimyasal yapıları ve vücut çalışmasındaki etkileri göz önüne alınarak- 6 grupta toplanır:

1- Proteinler

2- Yağlar

3- Karbonhidratlar

4- Vitaminler

5- Mineraller

6- Su

*ÇOCUĞUNUZA BESİN ÖĞESİ YERİNE VİTAMİN VERMEYİNİZ.

*VİTAMİNLERİN KALORİ YA DA BESLEYİCİ DEĞERİ YOKTUR.

*ÇOCUĞUNUZA YEMEK YERİNE VİTAMİN VERME DÜŞÜNCESİ YANLIŞTIR.